AKTUALNOŚCI! · Szukaj u nas · BORY TV! · GALERIA · Kontakt z redakcją · Książki o borach
patron portalu
Bory Dolnośląskie Towarzystwo Szprotawa
Bory Dolnośląskie Ebook
Bory Dolnośląskie Eboo
Puszcza Wiechlicka Go!
Puszcza Wiechlicka
Nawigacja
TURYSTYKA & WYCIECZKI
Puszcza Wiechlicka
Pustynia Kozłowska
Książki o borach
Tajemnice wojskowe
Tajemnice wojskowe (2)
Muzeum Szprotawa
Szprotawa - Wenecja
Wyprawa do pupy słonia
Magiczne buki
Duchy w Bramie...
Klejnot północy
Bory Dolnośląskie
Inne Bory
Gród Chrobry
Dąb Chrobry król puszczy
Bolesławiec palony
10 cudów Borów
Zdjęcia z wycieczek
Survival Bory Dolnośląskie
Zamek/Pałac Chichy
Zamek Kliczków
Przygody nad Młynówką
Pustynie w borach
Lotnisko na niby
Święte miejsca Borów
Route 11
Poczwórny most
Wyprawa do źródeł Czernej
Wyprawa do źródła Bobru
Szlak po lotnisku

HISTORIA * ZABYTKI
Archiwum Bory
Archiwalne cytaty
Intrygujące epitafium
Tajemnicza bitwa
Przepowiednia Kottera
Odnaleziona litografia
Zbombardować NY
Ziemia zakazana
Poligon Bory Dolnośląskie
Berlinka w Szprotawie?
Zamek szprotawski
Legendy Bramy Żagańskiej
Tajemniczy miecz
Miasto na prochach
Kościół widmo
Opowieści z kufra
Gród Chrobry
Otwarta krypta
Masakra w Iławie
Podkradanie historii
Legenda Borowińska
Kronika Szprotawy digital
Kronika Szprotawy Kreisa
Sprottau AK
Browar Fasold
Koszary w Szprotawie
Skarb dokumentów
Węgierskie kule
Szprotawa Matuszkiewicza
Huta zniknęła
Wały Śląskie
Żagań państwem
Bomba w Polkowiczkach
Pałac Wiechlice
Lotnisko Szprotawa
Obóz Sprottau I WŚ
Neolityczny trop
Ochra IG Farben
Poszukiwane krzyże pokutne
Historycy z Borów
Krzywa wieża
Szukaj dokumentów
Publikacje regionalne
Cyfrowy Instytut Felixa Matuszkiewicza

PRZYRODA
Pustynie w borach
Wyprawa do pupy słonia
Rez. Buczyna Szprotawska
Klejnot północy
Dąb Chrobry król puszczy
Inne Bory
Powrót wilka
Bobrowe pojezierze
Zielonkowy szał
Mamuty w Witkowie
Złoto w Bobrze
Moc drzew
Meteoprzysłowia
Złoża ochry
Motyle Pfitznera
TP Birkut
Bory leczą
Dąb Baryłka Masła
Skamieniałości
Leśne lekarstwa
Świecące drzewa
Podtapianie Witkowa

STRONY REGIONALISTYCZNE
Dziennik Szprotawski
Towarzystwo Bory
Szprotawa biega po zdrowie
Szprotawa Windsurfing FB
Miód z Borów
Encyklopedia Lubuska
Niemieckie mapy >1945
Stare mapy Śląska...
Foto by Okołotowicz
Trakt Solny
Przemków i okolice
Szlaki Wymiarki
Kolej szprotawska
Foto Chocianów
Oberża Morderców
Wojciech Jachimowicz
Traktat o Szprotawie
Noblista z Niegosławic
Małomice.org
Świętoszów
Rowerem przez Bory
Święto Grzybów
Bory pod żaglami
10 lat TBD
Encyklopedia Powiatu Żagańskiego

GMINY BORÓW DOLNOŚLĄSKICH
Przemków
Szprotawa
Małomice
Żagań
Gromadka
Bolesławiec
Osiecznica
Węgliniec
Iłowa
Wymiarki
Przewóz
Łęknica
Gozdnica
Pieńsk
Zgorzelec
Nowogrodziec
Chocianów
Chojnów
Niegosławice

LOKALNA TWÓRCZOŚĆ
Z pamiętnika bezpieki
Traktat o Szprotawie

Linki
Download
Szprotawa Meble na Wymiar Szkolne i Biurowe
Szprotawa Zoologiczno-Wędkarski Sklep
Szprotawa Tłumacz niemieckiego Małomice Niegosławice
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau
Towarzystwo Bory Dolnośląskie * Institute of Lower Silesia Forest
Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Działalność naukowo-badawcza
KURSY i SZKOLENI ROSZM WIECHLICE
Maciej Boryna Szprotawa/Sprottau ENGLISH
muzeum Szprotawa
Muzeum Ziemi Szprotawskiej Sprottau
DWOREK zaprasza
Zajazd Dworek Szprotawa
mapa skarbów Bory ©
Bory Dolnośląskie Skarby * Tajemnice
PĘTLA BOBROWICKA
Tekst i zdjęcia objęte są prawami autorskimi!
Zakręcona Pętla Bobrowicka


Ruch na Pętli Bobrowickiej ostatnimi czasy przypomina arterię komunikacyjną rodem z turystycznych zagłębi. Wystarczyło zaledwie kilka lat, jakie minęły od jej utworzenia, aby szprotawianie pokochali rowerowe i piesze wycieczki wygodną i oznakowaną drogą wiodącą spod Nowej Koperni do przyrodniczych i historycznych tajemnic szprotawskich lasów. Zbadajmy, co tak bardzo przyciąga użytkowników tej trasy.

Pętla Bobrowicka to nazwa urokliwej trasy pieszo-rowerowej wiodącej po północnej części Borów Dolnośląskich, - trasy bogatej w atrakcje przyrodnicze i historyczne. Całość jej przebiegu mieści się w granicach Nadleśnictwa Szprotawa. Orientację na trasie ułatwiają kamienne drogowskazy z wyrytym napisem „Pętla Bobrowicka” i kolejnym numerem. Łączna długość szlaku od startu przed Nową Kopernią do leśniczówki w Bobrowicach wynosi ok. 11 km. Pętla to w istocie zmodernizowana w ramach Interreg Polska droga pożarowa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki.


Szlak Pętli jest trwale oznakowany

Naszą podróż najlepiej rozpocząć u bramy Borów Dolnośląskich, jak nazywa się średniowieczną basztę stojącą u wylotu historycznej drogi ze szprotawskiej starówki ku dawnej puszczy. W baszcie znajduje się Muzeum Ziemi Szprotawskiej, w którym oprócz możliwości zapoznania się z lokalnymi artefaktami uzyskamy niezbędne informacje turystyczne oraz na życzenie grup wycieczkowych – asystę przewodnika.

A więc wyruszamy na południe pokonując najpierw cztery stojące kolejno po sobie mosty, tj.: przez dawną fosę, przez kanał młyński, przez rzekę Bóbr i przez tzw. rów rybacki. Można sobie wyobrazić, jak trudno było w dawnych czasach wrogim wojskom podejść pod miasto od tej strony.
Przy drugim moście po lewej stronie zwracamy uwagę na barokową figurę św. Jana Nepomucena - patrona mostów i topielców. Przy ostatnim z mostów po prawej stronie dostrzeżemy pozostałości po poniemieckim pomniku „Mewa”, nawiązującym do I wojny światowej i krążownika dowodzonego przez hrabiego z sąsiednich Małomic.


Barokowa figura św. Jana Nepomucena, patrona mostów

Po kilkuset metrach, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo w kierunku dzielnicy Puszczyków oraz wsi Nowa Kopernia. Wkrótce po lewej stronie, naprzeciw ogródków działkowych miniemy zabytkowy cmentarz żydowski z górującym nad całością grobowcem rodziny Oppenheimer. Natomiast w samym Puszczykowie po lewej stronie tuż przy drodze odnajdziemy średniowieczny krzyż pokutny z wyrytym narzędziem zbrodni – mieczem. Zainteresowani mogą przy krzyżu odbić w lewo, by zobaczyć późnośredniowieczny kościółek, które to miejsce lokalne podania wiążą z wcześniejszym uprawianiem kultu pogańskiego (Matuszkiewicz).


Zabytkowy grobowiec żydowskiej rodziny Oppenheimer

Tuż przed Nową Kopernią po prawej stronie rozpoczyna się właściwa Pętla Bobrowicka. Początkowa marszruta Pętli biegnie historycznym szlakiem komunikacyjnym Szprotawa-Koberbrunn. Przy południowym końcu zabudowań wiejskich, na rozwidleniu dróg napotkamy zabytki w postaci dwóch kamiennych drogowskazów. Jeden z nich wskazuje w lewo drogę do Bobrowic, a drugi w prawo drogę do Borowego Zdroju (Koberbrunn) – wsi lokowanej w samym środku dawnej puszczy, w którą skręcamy. Mijamy obszary pól uprawnych wkomponowanych w leśne rubieże, po czym nad potokiem „Ruda” przekraczamy granicę jednostajnych borów. Tylko do tego miejsca wolno poruszać się samochodem lub motorem. Zmotoryzowani niech zlitują się nad pieszymi i rowerzystami, by ich nie pokryć tumanem kurzu, jaki w okresie suszy wydobywa się spod kół. Zwolnienie do przysłowiowej „dziesiątki” będzie widziane jako przejaw wysokiej kultury.


Przy starych kamiennych drogowskazach

Kamienne słupki z napisem „Pętla Bobrowicka” upewniają nas, że poruszamy się właściwą drogą. Na tym stanowisku po prawej i lewej stronie pośród drzew wprawne oko dojrzy pozostałości obwałowań, stanowiących relikt po średniowiecznych stawach i płuczce rudy darniowej żelaza. Tę ostatnią można do dziś znaleźć tuż pod powierzchnią darni, o jej obecności świadczy również rdzawe zabarwienie wody tutejszych rowów i potoków.

Po kilkuset metrach po prawej stronie miniemy punkt czerpania wody, zbudowany w formie ziemnego kopca obłożonego kamieniami. Następnie czeka nas 1 km prostego odcinka, a zanim obniżenie będące w rzeczywistości pradoliną niewielkiego dziś cieku. Przy mostku proponuje się krótki odpoczynek. Brzegi rowu porasta cienista świerszczyna, jakże wyróżniająca się pośród wszechpanującej sosny.
Mijając skrzyżowanie z drogowskazem „Czerwona droga” jesteśmy w zasadzie już nad Stawami Bobrowickimi – jednej z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych tutejszych borów.


Wiata to znakomite schronienie przed deszczem,
a także miejsce na posiłek i odpoczynek.

Stawy Bobrowickie, określane także mianem jednego z cudów Borów Dolnośląskich, to zespół wielu zbiorników wodnych rozlokowanych w tzw. systemie paciorkowym, ciągnącym się wzdłuż śródleśnego cieku. Swój początek bierze on na obszarze nazywanym od setek lat „Czarnym Bagnem”. Według historyka Felixa Matuszkiewicza stawy wzmiankowano już w dokumentach z XVI wieku, kiedy to szprotawscy rajcy wydawali niemałe sumy na ich utrzymanie. W średniowieczu stawy blokowały również niepowołany dostęp do Księstwa Głogowskiego, będąc skorelowane z legendarnymi Wałami Śląskimi.


Legendarne Wały Śląskie łatwo przeoczyć.
W średniowieczu zagradzały dostęp do Księstwa Głogowskiego.

Stawy są jednymi z najbardziej wartościowych elementów lokalnej biosfery i niektóre z nich podlegają ochronie obszarowej w formie użytków ekologicznych: „Żurawie Bagno” i „Łabędzi Staw”. Zaobserwujemy tu z ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, łabędzia krzykliwego, ze świata roślin owadożerną rosiczkę, z owadów pazia królowej, ponadto przedstawicieli płazów i gadów. Tutejsze czyste wody wykazują specyficzne właściwości.
Nad stawami oraz w ich pobliżu znajdują się: śniadanisko (patrz kamienny drogowskaz) z drewnianą wiatą, dostrzegalnia przeciwpożarowa, wspomniane wcześniej zabytkowe Wały Śląskie, pozostałości po poniemieckim tartaku i bocznicy kolejowej. Nieopodal stawów przebiega linia kolejowa na odcinku Żagań-Legnica, za którą zaczyna się Województwo Dolnośląskie i rozległy poligon wojskowy. Warto w tym miejscu przewidzieć dłuższą przerwę na odpoczynek i obserwację przyrody.


Jeden ze Stawów Bobrowickich


Traszki dowodzą czystości wody

Ze śniadaniska powracamy na trasę Pętli, która wkrótce na rozwidleniu skręci ostro w lewo (droga w prawo prowadzi do granicy poligonu). Mijamy z lewej strony zjazd na dostrzegalnię, po czym wędrówka wiedzie przez osobliwą ciemną świerszczynę porastającą obrzeża „Czarnego Bagna”.
Przez dłuższy odcinek Pętla biegnie równolegle do wspomnianej linii kolejowej, poczym odbija w lewo – na wschód.
Po przejechaniu ok. 1 km przetniemy linię słynnych Wałów Śląskich, o czym informują nas dwa granitowe oznaczniki z wyrytymi napisami. Aby ów średniowieczny artefakt zobaczyć w lepszej okazałości, należy wejść kilkadziesiąt kroków w las. W pobliżu znajdują się ślady po historycznych wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych m.in. w 1933 roku przez Fritza Geschwendta i w 2008 roku przez Polską Akademię Nauk.


Nadleśnictwo Szprotawa zatroszczyło się o oznakowanie
lokalizacji Wałów Śląskich.

Od Wałów Śląskich dzieli nas niecałe 3 km do leśniczówki w Bobrowicach, w której mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Nad Bobrem” prowadzone przez Państwo Stachurskich. Słynie ono z własnej wybornej kuchni, a przede wszystkim z potraw z dziczyzny i nalewek. Przy leśniczówce znajduje się skrzyżowanie dróg oznakowane głazami z inskrypcjami „Pętla Bobrowicka” oraz „Wały Śląskie”.
Turysta ma do wyboru 3 opcje dalszej podróży. Pierwsza to powrót tą samą drogą. Drugą alternatywą jest skręcenie w lewo i powrót do Szprotawy malowniczą doliną Bobru przez wsie Bobrowice i Nową Kopernię. Trzecia możliwość to skręcenie w prawo i przedłużenie wyprawy górę Bobru - w kierunku wsi Sieraków i Buczek. W okolicy Buczka znajduje się kompleks stawów wędkarsko-rekreacyjnych.


Oznakowanie Pętli przy leśniczówce w Bobrowicach

Zapraszając do wędrówek po Pętli przypominamy, że wolno poruszać się nią wyłącznie pieszo lub rowerem. Używanie do tego celu pojazdów silnikowych wymaga specjalnego zezwolenia, a trasa jest regularnie patrolowana przez Straż Leśną i Policję. Nie używajmy w lesie otwartego ognia, nie pozostawiajmy po sobie śmieci. Uszanujmy wdzięczny świat przyrody i służące nam wszystkim mienie Administracji Lasów Państwowych. I jak przystało na turystycznych szlakach, pozdrawiajmy się nawzajem szczerym „Dzień Dobry”!


Zupełnie dotąd nieznana Wydma Papuga koło Stawów Bobrowickich,
odkryta przez autora w 2011 r. (z grupy wydm mniejszych).

Komentarz autora:
Błyskawiczna popularność „Pętli Bobrowickiej” dowodzi, że ludzie chcą dbać o zdrowie i kondycję m.in. poprzez turystykę pieszo-rowerową. Trzeba tylko stworzyć ku temu warunki.

Ważne telefony:
Nadleśnictwo Szprotawa: (68) 376 33 79
Straż Leśna: (68) 376 33 79 wewn. 137, kom. 505 055 951
Przewodnik TBD: 603 696 167

Autor opracowania
Maciej Boryna
Projektant i weryfikator tras turystycznych TBD

Tekst i zdjęcia objęte są prawami autorskimi!
Jakakolwiek forma ich wykorzystania wymaga zgody autora!

PĘTLA BOBROWICKA


Pokaż Pętla Bobrowicka na większej mapie


Ostatnie Artykuły
Poniemiecki cmentarz...
Puszcza Wiechlicka o...
Odkrycie w Wiechlicach
Kurs przewodników po...
Wiechlice na rubieży...
Pustynia Kozłowska
Pustynia Kozłowska Bory Dolnośląskie
kajakiem po borach
Kajakiem po Szprotawie
bunkry w borach
Bunkry Bory Dolnośląskie
Park Drogowskazów
SZPROTAWSKI PARK KAMIENNYCH DROGOWSKAZÓW Sprottau
BORY TV!
TV Bory Dolnośląskie Szprotawa
dąb Chrobry
Dąb Chrobry Szprotawa Sprottau
publikacje regionalne
Bory Dolnośląskie Publikacje
Zakłady Usługowe Zachód (usługi komunalne)
Zakłady Usługowe Zachód
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 55
Nieaktywowany Użytkownik: 1217
Najnowszy Użytkownik: marcin90
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl